Wystawa fotograficzna – „13 lat KONTAKTU” – fotorelacja – Jan Foremny.

WJ-013WJ-011 WJ-009

WJ-007WJ-005WJ-004WJ-003WJ-002WJ-001

Trochę o stowarzyszeniu niezależnych fotografów KONTAKT

Stowarzyszenie niezależnych fotografów KONTAKT działa na terenie Euroregionu Nysa od 2000 roku. W chwili obecnej liczy sobie kilkudziesięciu członków oraz przyjaciół z Czech, Polski i Niemiec. Dla swoich członków i miłośników fotografii regularnie organizuje spotkania ze znanymi autorami czeskimi i zagranicznymi, a także ogólnokrajowe biennale fotografii czarno-białej (Černobílá fotografie). Aktywnie uczestniczyło również we współorganizowaniu skierowanego do autorów z całej Europy konkursu fotograficznego o tematyce ekologicznej „Raj na Ziemi” (Zemský ráj), organizowanego przez turnowski klub fotografów Safír. Od XVI edycji współorganizatorem konkursu było też Ministerstwo Ochrony Środowiska RCz, które jednak po XVIII edycji i wymianie kilku ministrów przestało projekt wspierać. Ponieważ organizatorom nie udało się pozyskać innego wsparcia na kolejne edycje, projekt dobiegł końca.
KONTAKT ciągle aktywnie współpracuje z polskimi kolegami przy wymianie kolekcji autorskich i klubowych. Fotografowie ze stowarzyszenia organizują warsztaty w Czechach lub w innych interesujących miejscach za granicą, np. w parkach narodowych Europy. W czasie tych spotkań powstają bardzo ciekawe kolekcje fotografii, które wędrują w formie wystaw organizowanych na terenie i poza Euroregionem Nysa. Część zdjęć prezentowanych jest na stronie internetowej www.droserabublava.cz w zakładce „fotogalerie“. KONTAKT nie zaniedbuje też edukacji, organizując dla zainteresowanych kursy fotografowania.

Współpraca fotografów na terenie Euroregionu Nysa ciągle trwa, choć z uwagi na brak finansów władze stowarzyszenia zrezygnowały z większych przedsięwzięć. Współpraca z polskimi fotografami w chwili obecnej ograniczyła się do wymiany wystaw, wzajemnych wizyt przy okazji organizowanych warsztatów oraz pogłębiania kontaktów i przyjaźni osobistych. Ale i tak samych wystaw było ponad pięćdziesiąt.
Klub fotografów Safír ciągle umożliwia zainteresowanym prezentowanie swoich prac w pomieszczeniach Muzeum Czeskiego Raju w Turnowie. Liczba wystaw zorganizowanych przez to stowarzyszenie doszła w 2012 do tysiąca.

O tym, że współpraca trwa, świadczy także zainteresowanie uczestnictwem w wystawie organizowanej z okazji XIII rocznicy powstania KONTAKTu. Swoje fotografie nadesłało 24 autorów z czeskiej i 24 z polskiej części Euroregionu Nysa. Ze względu na ograniczoną powierzchnię wystawową nie zwracaliśmy się do innych członków i przyjaciół stowarzyszenia. I tak nie wszystkie nadesłane prace zmieściły się na tej wystawie. KONTAKT współpracuje nie tylko z poszczególnymi fotografami, ale też z klubami fotograficznymi. Świadczy o tym fakt, że współorganizatorem niniejszej wystawy jest klub fotograficzny Balvan z Jablonca nad Nysą

Dziękuję Koledze Jasiowi Foremnemu za dostarczenie zdjęć z otwarcia wystawy !

Plik katalogu do pobrania – TUTAJ